Lajme & Aktivitete

Bes Kallaku në UET: 11 vjeç i premtova vetes se do bëhesha aktor

Bes Kallaku në UET: 11 vjeç i premtova vetes se do bëhesha aktor Studentët e arteve skenike në UET zhvilluan një bisedë në formatin e ri të krijuar Ftesë në Studio me aktorin Bes Kallaku. Biseda u zhvilluan në formën e një interviste kolektive ku studentët i drejtuan aktorit Bes Kallaku 25 pyetje që nga […]

UET hedh hapin e dytë të ndërkombëtarizimit: 3 programe në anglisht

UET hedh hapin e dytë të ndërkombëtarizimit: 3 programe në anglisht Universiteti Evropian i Tiranës e nis vitin akademik 2021-2022 me një ofertë të shtuar akademike, duke sjellë 3 programe të reja studimi bachelor, të ofruara në dy gjuhë, shqip dhe anglisht. Në kuadër të planit të zhvillimit për periudhën 2020- 2025, vijnë të licensuara […]

“Mburremi me krenari e rrahim gjoksin”, Abazoviç për shqiptarët në Mal të Zi: Problemi ynë është patriotizmi i rremë! Të rinjtë në politikë duhet që…

“Mburremi me krenari e rrahim gjoksin”, Abazoviç për shqiptarët në Mal të Zi: Problemi ynë është patriotizmi i rremë! Të rinjtë në politikë duhet që…   Dritan Abazoviç ishte kryefjala e bisedave politike gjatë vitit 2020, pas zgjedhjeve parlamentare të 30 gushtit në Mal të Zi. Edhe pse me një rrugëtim 8-vjeçar në politikë, ai […]

Përfaqësuesi i delegacionit të BE në UET: Kërkojmë ‘Young Ambasadors’

Përfaqësuesi i delegacionit të BE në UET: Kërkojmë ‘Young Ambasadors’ Në kuadër të Master Class-eve që UET mban në fushën e komunikimit, ishte i ftuar Sylvain Gambert, Shef i Sektorit të Komunikimit të Delegacionit të BE në një bashkëbisedim me studentët dhe Dekania e Fakultetit të Shkencave Humane, Edukimit dhe Arteve Liberale, Prof. Asoc. Dr. […]

UET diplomon studentët e brezit 2021. Lançohet projekti i zhvillimit

UET diplomon studentët e brezit 2021. Lançohet projekti i zhvillimit Nën kapelat dhe pelerinat bojë qielli, të njehsuar e të bërë njësh, dhjetëra studentë të Universitetit Europian të Tiranës, kremtuan të enjten përfundimin e studimeve. Mes qindra syresh, shquhej emocioni, krenaria dhe lumturia e prekjes së kësaj dite domethënëse, që përmbyll një cikël jetësor. Një […]

UET ‘hedh kapelet’ e brezit 2021, lançon projektin e ri të zhvillimit

UET ‘hedh kapelet’ e brezit 2021, lançon projektin e ri të zhvillimit Universiteti Europian i Tiranës zhvilloi të enjten (15 korrik) ceremoninë e diplomimit të studentëve të vitit akademik 2020-2021, vit që përkon me 15 vjetorin e themelimit të këtij institucioni polivalent të arsimit të lartë. Pas shkëputjes nga pandemia e COVID-19, e cila kufizoi […]

UET Talent 2, vlerësohen me bursa maturantët ekselentë të Arteve

UET Talent 2, vlerësohen me bursa maturantët ekselentë të Arteve Pas fazës së audicioneve, u zhvillua ditën premte (09 Korrik) finalja përmbyllëse e UET Talent 2021 nga Departamenti i Arteve të Aplikuara. Aktiviteti kishte si qëllim mbështetjen e të rinjve të talentuar në profilet: Pikturë, Skulpturë, Kanto, Instrumente, Aktrim dhe Regji. Mbi 70 pjesëmarrës konkuruan […]

Promovohet në UET libri për fushatën elektorale të 25 prillit

Promovohet në UET libri për fushatën elektorale të 25 prillit   Department’s Book Review solli këtë të premte në UET promovimin e librit më të ri të shtëpisë botuese UET Press, “Zgjedhje të pazakonshme & Thyerje të dialektikës”, me bashkautorë studiuesit Shpendi Gashi dhe Bjorn Kamberi. UET në bashkëpunim me Institutin Europian Pashko dhe Gazetën […]

Bursa e UET i ndryshoi jetën/ Aktivistja që i jep zë komunitetit rom

Bursa e UET i ndryshoi jetën/ Aktivistja që i jep zë komunitetit rom Nuk e kishte imagjinuar kurrë të studionte në një universitet privat. Për të dhe komunitetin ku jetonte, ishte  arritje e madhe mbyllja e studimeve në shkollën e mesme. Ndërsa e kishte lënë pas ëndrrën e studimeve të larta, ‘burgosur’ në mijëra mendime […]

Kur Petrit Ruka nderohej nga UET. Fjalimi i tij i fundit në publik

Kur Petrit Ruka nderohej nga UET. Fjalimi i tij i fundit në publik   Ishte nëntori i vitit 2020, ku pandemia edhe pse kishte ngjallur disa filiza shprese, ende nuk kishte shuar frikën për jetën. Ishte pikërisht ky muaj që mblodhi në UET personalitete të politikës, artit, kulturës, arsimit dhe shkencës, duke sfiduar frikën për […]